Nagroda studenckich jurorów Wyboru Goncourt

Kultura / Książki/Spotkania/Debaty
dodano: 29 lipca 2021

Termin:
29 lipca 2021 – Kraków

Gustaw Kolanowski, Franziska Klimsza, Isra Cherif i Baptiste Boulier właśnie zostali laureatami pierwszej edycji studenckiej nagrody jurorów za literacką krytykę powieści, która w poszczególnych krajach otrzymała nagrodę Goncourtów.

Francuska Akademia Goncourt, przy współpracy z Fundacją Crédit Mutuel, w 2020 roku zaproponowała ten konkurs młodym jurorom z czterech krajów, aby uhonorować nie tylko ich umiejętności czytelnicze w języku obcym ale także by podkreślić ich umiejętności w dziedzinie krytyki literackiej.

Do tej pierwszej edycji konkursu zorganizowanego przy wsparciu Instytutów francuskich i profesorów, wyłoniono laureatów spośród studenckich jurorów z: Polski (inicjator od 1998r krajowych wyborów Goncourt) Tunezji, Belgii i Austrii.

Każdy uczestnik musiał napisać tekst (do 3000 znaków) na temat powieści nagrodzonej w danym kraju. Nazwisko zwycięzcy wyłonionego przez poszczególne Instytuty francuskie, zostało przesłane do Akademii Goncourtów. Trzy teksty odnoszą się do „Anomalii” Hervé Le Tellier, laureata nagród studenckich za 2020 rok w Polsce, Austrii i Belgii a czwarty, to krytyka uhonorowanego w Tunezji dzieła „Les Impatientes” Djaïli Amadou Amala.

Gratulacje !