Noc Idei, od pierwszej francuskiej edycji z 2016 roku, jest jednym z kluczowych wydarzeń poświęconych debacie o najważniejszych wyzwaniach współczesnego świata. Spotkanie ma wymiar międzynarodowy – odbywa się co roku w 182 miastach w 115 krajach. Od 8 lat jest wydarzeniem oczekiwanym przez publiczność w Polsce.
Tegoroczny temat Nocy Idei – Więcej? – na rok przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu, nawiązuje do motta olimpijskiego. Proponuje zakwestionowanie logiki akumulacji i konsumpcji jako sił napędowych współczesnego świata, zwłaszcza w obliczu postępujących zmian klimatu. Zachęca do podjęcia refleksji nad wpływem przyspieszonego rozwoju i zintensyfikowanego trybu życia na nasze ekosystemy.
Po dwóch edycjach online chcemy wrócić do spotkania na żywo, które pozwoli poczuć w pełni charakter tego wydarzenia. Instytut Francuski w Polsce wspólnie z Goyki 3 Art Inkubatorem proponują wieczór refleksji, debat i wymiany myśli skupionych na epoce antropocenu.
30 marca spotykamy się w Sofitel Grand Sopot, aby wysłuchać rozmów, w których udział wezmą: historyk Grégory Quenet, reporter i fotograf Filip Springer, architekt Phillippe Rahm i chemiczka Claude Grison. Moderatorem debat będzie redaktor Michał Nogaś, a wieczór zakończy koncert fortepianowy Romana Wróblewskiego.
Debaty będą transmitowane na żywo – link do transmisji pojawi się tutaj.
Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne na żywo i online.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na spotkanie obowiązują zapisy: https://evenea.pl/pl/
31 marca, czyli drugiego dnia tegorocznej Nocy Idei, w sali kominkowej Goyki 3 Art Inkubatora odbędzie się rozmowa reżyserki i dramaturżki rumuńskiej Gianiny Cărbunariu z Anetą Kyzioł. Spotkanie będzie tłumaczone na język polski.
Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku.
Noc Idei 2023 w Polsce organizują Instytut Francuski w Polsce i Goyki 3 Art Inkubator w Sopocie.
Partnerami projektu są Rumuński Instytut Kultury w Warszawie, Ambasada Szwajcarii, Présence Suisse, Sofitel Grand Sopot i Instytut Francuski w Paryżu.
Organizatorzy dziękują za wsparcie Sofitel Grand Sopot.
Czwartek 30 marca 2023 | Sofitel Grand Sopot
ul. Powstańców Warszawy 12/14, Sopot
Panel dyskusyjny Jak odnowić relację z naturą? | 18:30
Świadomość konsekwencji, które czekają ludzkość w wyniku oddziaływań na środowisko wydaje się być już bardzo powszechna. Jednak ciągle nurtuje nas pytanie, jak do tego doszło: czy Antropocen, epoka która pozostawiła największy ślad w ekosystemie, to tylko wypadkowa rozwoju cywilizacji? Kiedy nasze działania stały się zbyt dominujące dla natury? Czy powinniśmy winić naszych przodków? W jakich sferach możemy jeszcze odwrócić galopujące zmiany?
Grégory Quenet, profesor historii środowiska naturalnego na uniwersytecie UVSQ-Paris Saclay, członek Institut universitaire de France oraz kierownik katedry „Laudato Si’. Pour une nouvelle exploration de la terre” w Collège des Bernardins, której misją jest podejmowanie refleksji nad zmianami ekologicznymi i społecznymi z perspektywy nauki, duchowości i sztuki. W swojej pracy naukowej Grégory Quenet w sposób radykalny reinterpretuje rozwój historii, łącząc dzieje ludzkości ze zmianami środowiska (np. w książce o historii naturalnej Pałacu wersalskiego), a także bada intelektualne i polityczne wyzwania epoki antropocenu. W historii środowiska widząc również pole do współpracy z artystami, jest kuratorem wystaw (np. wystawa Laurenta Grasso pt. Anima w Collège des Bernardins), organizuje sympozja z udziałem architektów i artystów (w fundacji Luma w Arles) oraz pisze własne teksty (np. mającą wkrótce się ukazać książkę Ekologia muzeów, stworzoną na zamówienie Luwru).
Philippe Rahm, szwajcarski architekt i badacz architektury, absolwent École Polytechnique Fédérale w Lozannie. Uzyskał tytuł doktora na francuskim uniwersytecie Paris-Saclay. Od 2008 r. prowadzi w Paryżu własne biuro architektoniczne Philippe Rahm architectes. Jego działalność projektowa i badawcza przyciagnęła międzynarodową publiczność w kontekście idei zrównoważonego rozwoju dzięki szerokiemu rozumieniu architektury, której pole zainteresowań rozciąga się według szwajcarskiego architekta od fizjologii aż do meteorologii. Philippe Rahm zaprojektował m.in. Park Centralny w Taichungu na Tajwanie (2020, razem z Mosbach paysagistes), jest także laureatem konkursu na projekt nowej dzielnicy Farini w Mediolanie (wraz z biurem OMA). Autor wielu książek na temat architektury i klimatu m.in. Histoire naturelle de l'architecture (Historia naturalna architektury) wydanej przez Pavillon de l’Arsenal w 2020 r. Wykładał między innymi na Uniwersytecie w Princeton, na Harvardzie i Columbia University.
Filip Springer, reporter i fotograf. Autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury i Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w kraju. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski.
Moderator debaty:
Michał Nogaś, dziennikarz prasowy i radiowy. W latach 2000-2016 był związany z Programem III Polskiego Radia. Obecnie w dziale kultury „Gazety Wyborczej”. Rozmawia z pisarzami z całego świata, poleca książki, prowadzi spotkania.
Panel dyskusyjny Innowacje dla środowiska
Claude Grison, profesor CNRS (Narodowe Centrum Badań Naukowych), dyrektorka Laboratorium Chemii Bioinspirowanej i Innowacji Ekologicznych, członkini Europejskiej Akademii Nauk i francuskiej Académie Nationale de Pharmacie. Opracowała metodę Ecocatalyse®, która pozwala na rekultywację zanieczyszczonego środowiska za pomocą roślin zdolnych do naturalnej akumulacji metali obecnych w glebie lub wodzie, a następnie przekształcaniu ich w użyteczne narzędzia chemiczne. Jej działalność badawcza doprowadziła do powstania dwóch firm, Bioinspir i Laboratoires Bioprotection. Autorka 175 publikacji i książek, 45 patentów i 191 wystąpień na konferencjach. Jej prace zostały wyróżnione 13 nagrodami naukowymi, w tym Nagrodą Europejskiego Wynalazcy 2022, nagrodą im. A. Joannidèsa Francuskiej Akademii Nauk z 2016 r. i medalem CNRS za innowacje z 2014 roku.
Moderator debaty:
Michał Nogaś, dziennikarz prasowy i radiowy. W latach 2000-2016 był związany z Programem III Polskiego Radia. Obecnie w dziale kultury „Gazety Wyborczej”. Rozmawia z pisarzami z całego świata, poleca książki, prowadzi spotkania.
Koncert fortepianowy Romana Wróblewskiego | 21:00
Roman Wróblewski, trójmiejski pianista, kompozytor, od blisko 20 lat zaangażowany w wiele projektów muzycznych o różnorodnej stylistyce. W kwietniu 2021 roku wydał swój debiutancki album z muzyką fortepianową pt: 3:47 AM. Nagrał lub współtworzył 10 albumów studyjnych. Koncertował z powodzeniem w Europie (m.in. Portugalia, Dania, Szwecja, Francja, Estonia), Azji oraz na wielu festiwalach w Polsce m.in. Open'er Festiwal w Gdyni, Przystanek Woodstock (zespół Enchantia), gościnnie występował także w Trójce (z zespołem Radio Bagdad), w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. Jest kompozytorem muzyki filmowej do kilku filmów. Z filmem Rozkołys zakwalifikował się do konkursu głównego na Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2021 roku oraz wygrał Festiwal Filmowy w Sopocie 2022 w kategorii najlepszy film dokumentalny.
Piątek 31 marca 2023 | Goyki 3 Art Inkubator
ul. Jakuba Goyki, Sopot
Spotkanie z Gianiną Cărbunariu | 17:00
Spotkanie będzie tłumaczone na język polski.
Gianina Cărbunariu, dramatopisarka, reżyserka, urodzona w 1977 r. Wyraźna osobowość światowej sceny teatralnej, m. in. współzałożycielka grupy dramAcum, popularyzującej niezależną twórczość młodych rumuńskich autorów. Sławę zyskała dzięki zaangażowanym społecznie sztukom Stop the Tempo! i Kebab. Reżyserka współpracuje z ważnymi teatrami i festiwalami w Rumunii i za granicą, jej sztuki są tłumaczone, wystawiane i grane w ponad piętnastu językach. Za oryginalność reżyserską Gianina Cărbunariu otrzymała liczne nagrody, w tym Nagrodę Uniter (Unii Teatrów Rumuńskich) za najlepsze przedstawienie w 2014 roku – Na sprzedaż. Jesienią 2019 roku państwo francuskie przyznało jej Order Kawalera Sztuki i Literatury.
Spotkanie poprowadzi:
Aneta Kyzioł, studiowała Wiedzę o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie i podyplomowe dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała w branżowej prasie teatralnej. W tygodniku Polityka pracuje od 2004 r., jest zastępczynią kierownika działu kultury, pisze głównie o teatrze i telewizji.