„Polki na Montparnassie” spotkanie z Sylwią Zientek

Kultura / Książki/Spotkania/Debaty
dodano: 2 listopada 2021

Termin:
18 listopada 2021 – Warszawa

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Sylwią Zientek, poświęcone jej książce pt. „Polki na Montparnassie″ (Wydawnictwo Agora, 2021).

Czwartek 18 listopada 2021r., o godz. 18
w mediatece Instytutu Francuskiego w Polsce
ul. Widok 12, Warszawa

Spotkanie w języku polskim
Ilość miejsc ograniczona
Należy wcześniej zapisać się, wysyłając maila na biblio@institutfrancais.pl

Książka będzie do nabycia podczas trwania wieczoru.

*

„W Paryżu, stolicy artystycznego świata, w dzielnicy Montparnasse, tworzyły nie tylko Olga Boznańska czy Tamara Łempicka. Żyło tam blisko dwieście Polek artystek. Malowały ale i kochały, przeżywały życiowe dramaty i uniesienia, nierzadko przymierając głodem.

Ciężko pracowały, nie godząc się na wykluczenie ze świata sztuki. Anna Bilińska-Bohdanowicz, jako pierwsza polska malarka cieszyła się międzynarodową karierą; Alicja Halicka, ukrywająca swą twórczość przed mężem, znanym malarzem, stała się cenioną kobietą-kubistką; obrazy Meli Muter, przyjaciółki Władysława Reymonta i R.M Rilkego, ulubionej portrecistki paryskich elit międzywojnia, zmarłej w nędzy i zapomnieniu, dziś poszukiwanie są przez muzea i kolekcjonerów na całym świecie.

Żyły wreszcie jak chciały. Maria Dulębianka, propagatorka równouprawnienia kobiet, została partnerka życiową Marii Konopnickiej. Aniela Pająkówna utrzymywała ojca jej córki, Stanisława Przybyszewskiego, niewiernego kochanka. Irena Reno, bezpruderyjna, umiejąca cieszyć się życiem, nie bała się żyć w trójkącie z dwoma mężczyznami.

Sylwia Zientek dotarła do unikalnych, często nigdy niepublikowanych materiałów. “Polki na Montparnassie” to książka napisana z pasją i miłością. Jej tłem są niezwykle burzliwe czasy: od zaborów, przez trudy wojny 1914-1918, szaleństwo lat 20., niepokój lat 30., tragedię II wojny światowejʺ.