Polska artystka plastyczka NeSpoon wzięła udział w rezydencji artystycznej na Korsyce

Studia i nauka
dodano: 7 września 2020

Termin:
7 września 2020
W dniach od 26 sierpnia do 5 września 2020, na zaproszenie Instytutu Francuskiego w Polsce, uznana polska artystka plastyczka Nes NESPOON (www.behance.net/NeSpoon) wzięła udział w rezydencji artystycznej na Korsyce. W rezydencję włączeni byli studenci z wydziału sztuki na Université de Corse, w ramach seminarium wpisującego się w działania związane z projektem Popularte (www.popularte.corsica), wspieranym przez Samorząd Terytorialny Korsyki (www.isula.corsica) oraz Fundację Université de Corse (www.fundazione.universita.corsica).    
 
Popularte jest wydarzeniem o wymiarze kulturalnym, społecznym, rodzinnym, jak również ekonomicznym, w oddalonych obszarach wiejskich, w sercu masywów górskich, opuszczonych przez kulturę współczesną. Projekt Popularte zakłada zaproszenie sztuki miejskiej na górskie tereny wiejskie. W ramach festiwalu artyści światowej sławy jak i artyści lokalni wprowadzają „street art” na murach doliny Niolu, na zakręcie stromej ścieżki czy też na ścianach miasteczka: Jad El Khoury, Ella & Pitr, NeSpoon, Nelio, Benedicte Piccolillo, Julien de Casabianca.
 
W ramach festiwalu NeSpoon, inspirując się motywem korsykańskiej koronki, zrealizowała reprezentację rozety, będącej „odbiciem” tej z Sanktuarium Casamaccioli, które znajduje się naprzeciwko. Kolor niebieski odnosi się Matki Boskiej i jest przedłużeniem lazurowego nieba.    
 
Instytut Francuski w Polsce składa serdeczne podziękowania głównemu koordynatorowi festiwalu i byłemu Radcy ds. kultury i Dyrektorowi Instytutu Francuskiego w Bułgarii, Panu Fabien FLORI.
 
Strona internetowa projektu Popularte : www.popularte.corsica