Polsko – Francuskie Forum Nauki i Innowacji – 4. edycja

Studia i nauka
dodano: 13 kwietnia 2018

Termin:
12 czerwca 2018
12 czerwca 2018 r., w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, Pierre Lévy, Ambasador Francji w Polsce, dokonał uroczystego otwarcia 4. edycji Francusko-polskiego Forum Nauki i Innowacji. W inauguracji wzięli udział dr hab. Maciej Duszczyk, Prorektor ds. naukowych Uniwersytetu Warszawskiego i Sebastian Skuza, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Forum, zorganizowane wspólnie przez Ambasadę Francji, Instytut Francuski w Polsce i polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, stanowiło okazję do przedstawienia przemian zachodzących w szkolnictwie wyższym we Francji i w Polsce, zwłaszcza polskiej reformy tzw. „Konstytucji dla nauki” i projektów europejskich uniwersytetów.
 
Od lewej do prawej: Sebastian Skuza, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
dr hab. Maciej Duszczyk, Prorektor ds. naukowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Pierre Lévy, Ambasador Francji

 
 
Obrady okrągłego stołu, w których wziął udział Prezes Polskiej Akademii Nauk (PAN), przedstawiciele Politechniki Łódzkiej, European Research Council i francuskiego Krajowego Centrum Badań Naukowych (CNRS) pozwoliły na dokonanie oceny i określenie perspektyw współpracy francusko-polskiej w dziedzinie badań naukowych. Dwóch promotorów projektów francusko-polskich podzieliło się swoimi doświadczeniami. Moderatorami obrad były Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) i Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP).

Po południu, we współpracy z Ośrodkiem Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego, który w tym roku obchodzi jubileusz 60. lecia istnienia, została zorganizowana debata „Człowiek i maszyna”: kompetencje jutra i etyka naukowa jako wyzwania w przyszłości. Odbyły się również dwa panele dyskusyjne: „Wyzwania etyczne praktyk naukowych wobec środowiska”» oraz „Normy etyczne a transhumanizm”.
 

W forum wzięło udział blisko 160 uczestników z obydwu krajów, głównie naukowców oraz przedstawiciele instytutów naukowych. Naukowcy mieli też możliwość zaprezentowania swoich prace podczas sesji plakatowej.

 
Pobierz broszurę "Polsko – Francuskie Forum Nauki i Innowacji"
-> TUTAJ <-