Rok Moliera: 6 sztuk Comédie-Française w polskich kinach !

Kultura / Spektakle, Kino/Filmy
dodano: 12 kwietnia 2022

Termin:
3 czerwca - 4 września 2022 – Polska

Aby uczcić 400-lecie urodzin Moliera, w całej Polsce odbędzie się ponad 60 pokazów sztuk Moliera z polskimi napisami nagranych przez Pathé na scenie Comedié-Française. Będzie to okazja do odkrycia lub powrotu do 6 najważniejszych dzieł Moliera: „Skąpca”, „Mieszczanina szlachcicem”, „Świętoszka”, „Chorego z urojenia”, „Mizantropa” i „Szelmostw Skapena”.

 

Skąpiec (reżyseria: Lilo Baur)

Harpagon, bogaty wdowiec, ma obsesję na punkcie pieniędzy. Skąpstwo wyraźnie dochodzi do głosu, gdy jego dzieci próbują spełnić swe miłosne zamiary. Kiedy mężczyzna dowiaduje się, że wraz z synem zabiegają o względy tej samej kobiety, a szkatułka złota została mu skradziona, wpada w furię... Ta inscenizacja wydobywa wszystkie odcienie kultowej, zaskakująco współczesnej komedii!
Obsada: aktorzy Komedii Francuskiej
Czas trwania: 135 minut

 

 

Mizantrop (reżyseria: Clément Hervieu-Léger)

„Mizantropa” Moliera, jedną z najważniejszych sztuk francuskiej dramaturgii, zobaczymy w reżyserii Clémenta Hervieu-Légera, aktora i reżysera młodego pokolenia. To jedna z najlepszych sztuk ojca francuskiej komedii, wieloznaczna i niepoddająca się jednej interpretacji. Spośród komedii Moliera wyróżnia ją szlachetność głównego bohatera Alcesta, którego trzeźwe, cyniczne spojrzenie obnaża śmieszności otoczenia. Alcest gardzi wyższymi sferami, salonowym życiem pełnym hipokryzji. Jednocześnie, darzy uczuciem kobietę należącą właśnie do tego świata, skłonną do flirtów Celimenę...
Osiem osób, które tworzą ten mikrokosmos społeczny, umieszczone są w otwartej przestrzeni, na zewnątrz rezydencji, zamiast w przytulnym salonie. Mobilna przestrzeń ma być metaforą zmienności rzeczywistości wokół nas. Reżyser twierdzi: „Teatr żyje i rozwija się, karmi się dokonaniami poprzednich wieków, ale zwraca się w stronę nadchodzącego stulecia. Należę do zespołu teatru repertuarowego i myślę, że bez świeżego podejścia do dzieł klasycznych taki teatr nie ma racji bytu”.
Obsada: aktorzy Komedii Francuskiej
Czas trwania: 212 minut

 

 

Świętoszek (reżyseria: Ivo van Hove)

Dążąc do chrześcijańskiej perfekcji, majętny Orgon przyjmuje pobożnego Tartuffe'a, by stał się duchowym przewodnikiem dla domowników. Nie mogąc oprzeć się pokusie, Tartuffe uwodzi żonę Orgona. Przyłapany, gdy wyznaje pożądanie pięknej Elmirze, jeszcze mocniej brnie w hipokryzję...
Sądziliście, że znacie Świętoszka? Reżyser, Ivo van Hove, znany Wam ze spektakli cyklu NT Live, odkrywa oryginalną wersję, ocenzurowaną w 1664 roku przez ówczesnego króla, dzień po premierze. Spektakl w tej wersji był zatem wystawiany tylko raz w historii!
Obsada: aktorzy Komedii Francuskiej
Czas trwania: 138 minut

 

 

Szelmostwa Skapena (reżyseria: Denis Podalydès)

Komedia na pograniczu farsy inspirowana motywami z tradycyjnych włoskich sztuk w stylu commedia dell’arte. W sztukach tego stylu, często na wpół improwizowanych, występowała galeria sztandarowych postaci: dwaj ojcowie (często piastujący godności doktora itp.), młodzi zakochani, sprytna służąca, obrotny służący, pyszałek kapitan i inne. Te same postaci znajdziemy w brawurowej komedii Moliera, który swemu przebiegłemu służącemu nadaje imię Skapena.
Intryga jest prosta, ale w miarę rozwoju zamienia się w nieuniknione zabawne nieporozumienie. Dwaj młodzieńcy Oktaw i Leander pod nieobecność swoich ojców zakochują się i żenią z Hiacyntą i Zerbinettą. Obaj poniewczasie uznają, że ojciec nie spojrzy łaskawym okiem na decyzję syna i wzywają na pomoc służącego Leandra – Skapena. Ten, dzięki licznym sztuczkom, łgarstwom i oszustwom, wydobywa młodzieńców z kłopotów, ale szczęśliwy finał jest możliwy głownie dzięki temu, że ostatecznie okazuje się, że dziewczęta są zaginionymi córkami obu ojców. Oczywiście na szczęście okazuje się, że żona Oktawa jest siostrą Leandra, a ukochana Leandra – siostrą Oktawa.
Obsada: aktorzy Komedii Francuskiej
Czas trwania: 131 minut

 

 

 

Chory z urojenia (reżyseria: Claude Stratz)

Argana, zrzędliwego hipochondryka, otacza dwór skorumpowanych, wykorzystujących go lekarzy. W życiu rodzinnym Argan jest ojcem-tyranem, który usiłuje zmusić córkę do małżeństwa, ignorując jej uczucia. Wstrętna macocha tylko podsyca konflikt. Dzięki wytrwałości i podstępom służącej, intencje poszczególnych postaci wychodzą na jaw.
Ostatnia sztuka Moliera jest jedną z jego najlepszych komedii.  Mieści w sobie wszystko, co genialne w jego twórczości. Ponadczasowa klasyka!
Obsada: aktorzy Komedii Francuskiej
Czas trwania: 136 minut

 

 

Mieszczanin szlachcicem (reżyseria: Valérie Lesort, Christian Hecq)

Pan Jourdain pobiera wiele prywatnych lekcji, dzięki którym powinien nabyć szlacheckie maniery. A on tak marzy o byciu arystokratą...! Jeśli ukochany córki nie należy do tej warstwy społecznej, pan Jourdain konsekwentnie nie zgadza się na małżeństwo. Wkrótce zmienia jednak zdanie, gdy ten, przebrany za "wielkiego Turka", oferuje podnieść status pana Jourdaina w zamian za rękę jego córki... Pan Jourdain nie dostrzega, że w swych marzeniach o arystokracji wystawia się na pośmiewisko. Tę nieszczęsną błazenadę dowcipnie eksponuje użycie muzyki i tańca – Mieszczanin szlachcicem to bowiem komediobalet!
Obsada: aktorzy Komedii Francuskiej
Czas trwania:  155 minut