Spotkania z ekonomistą Thomas Pikettym

Kultura / Konferencja
dodano: 2 maja 2022

Termin:
26 - 27 maja 2022 – Warszawa

Z okazji ukazania się w języku polskim jego książki pt. „Kapitał i ideologia″, Krytyka Polityczna i Instytut Francuski zapraszają do Polski wybitnego ekonomistę francuskiego Thomas Piketty’ego.

Spotkania i debaty odbędą się 26. i 27. maja 2022 r.

Więcej informacji wkrótce na kontach FB Krytyki Politycznej i Instytutu Francuskiego w Polsce.

Książka „Kapitał i ideologia″  (wersja oryginalna: „Capital et idéologie″ w wydawnictwie Le Seuil) ukazała się po polsku w tłumaczeniu Beaty Geppert w wydawnictwie Krytyki Politycznej, przy wsparciu Instytutu Francuskiego w Polsce w ramach Programu im. Boya-Żeleńskiego.

Prezentacja książki i autora przez Krytykę Polityczną:

Bestseller „New York Timesa
Książka roku 2020 National Public Radio

To jedna z tych książek, które trzeba znać, żeby zrozumieć świat, w którym przyszło nam żyć. Thomas Piketty przedstawia w niej idee, które stały za wzrostem nierówności w minionym tysiącleciu, bada ideologiczne spory, które dały nam niewolnictwo, poddaństwo, kolonializm, komunizm oraz kapitalizm i w ten sposób ukształtowały losy miliardów ludzi. Wnioski z tego badania są następujące: postęp gospodarczy przez wieki polegał na walce o równość i edukację, a nie, jak się często przyjmuje, o uznanie świętych praw własności. Nowa epoka skrajnej nierówności, która w latach 80. XX wieku stanęła na drodze postępu, jest częściowo reakcją na schyłek komunizmu, ale też owocem ignorancji, intelektualnej specjalizacji oraz coraz silniejszej polityki tożsamości. Piketty przedstawia w książce nie tylko historię idei, ale też druzgocącą krytykę współczesnej polityki oraz śmiałą propozycję nowego i bardziej sprawiedliwego systemu gospodarczego. 

Thomas Piketty (1971) – francuski ekonomista, absolwent m.in. London School of Economics, dyrektor ds. badań w École des hautes études en sciences sociales (EHESS), współzałożyciel i profesor Paris School of Economics. W 2012 roku zaliczony przez „Foreign Policy” do grona stu najbardziej wpływowych intelektualistów na świecie. Nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej w ukazały się w Polsce jego najważniejsze książki: Kapitał w XXI wieku, Ekonomia nierówności i Czy można uratować Europę?