Spotkanie i prezentacja książki - "Helena Potocka: Une princesse européenne au temps des révolution"

Kultura / Książki/Spotkania/Debaty
dodano: 6 listopada 2023

Termin:
16 listopada 2023 – Kraków

Spotkanie i prezentacja książki poświęconej Helenie Potockiej profesora Micheala Figeaca z Bordeaux.

Październik 1771 roku. Młoda, osierocona, polska księżniczka Helena Massalska, ucieka przed powstaniem w Polsce i  przybywa do Paryża. Będąc bogatą dziedziczką, zostaje wychowana wśród elity wersalskiej szlachty i  w wieku 16 lat zostaje wydana za mąż za Charlesa-Antoine'a de Ligne, syna wpływowego księcia de Ligne, słynnego pamiętnikarza i dyplomaty, uwielbianego zarówno na dworze Habsburgów, jak i na dworze Katarzyny II. Uparta i zdeterminowana w dążeniu do szczęścia, Helena porzuca męża po jedenastu latach wspólnego życia i ucieka z Vincentem Potockim, polskim arystokratą, w którym jest bezgranicznie zakochana. Poślubi go w 1792 roku. Ale nad Europą zbierają się burze. Między rewolucją francuską, rozbiorami Polski i wojnami, od Brukseli po Ukrainę, przez Wiedeń i Warszawę, Helena Potocka będzie żyć na wygnaniu, doświadczając śmierci swoich bliskich i melancholii.

Dzięki odkryciu niepublikowanej korespondencji, Michel Figeac zabiera nas w podróż śladami tej arystokratki rozdartej między duchem Oświecenia a narodzinami romantyzmu, w czasach, gdy wokół niej społeczeństwo, które znała wydaje się rozpadać.

Michel Figeac, profesor Uniwersytetu Bordeaux-Montaigne i specjalista w dziedzinie historii europejskich arystokracji, dużo pracował nad prywatną korespondencją i osobistymi zapiskami. Opublikował m.in. Histoire des noblesses françaises (Armand Colin, 2013) i L’Ancienne France au quotidien (Armand Colin, 2007).

Spotkanie odbędzie się w ramach konferencji "Le monde des Lumières", organizowanej przez Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wydarzenie jest pod honorowym patronatem Instytutu francuskiego w Krakowie.

Spotkanie i prezentacja książki - "Helena Potocka: Une princesse européenne au temps des révolution"
Instytut francuski w Polsce, oddział w Krakowie, ul. Stolarska 15
16.11.2023 - 18:00