Spotkanie literackie: Éric-Emmanuel Schmitt

Kultura / Książki/Spotkania/Debaty
dodano: 11 października 2023

Termin:
23 października 2023 – Kraków

Wydawnictwo Znak Literanova oraz Instytut Francuski w Krakowie zapraszają na spotkanie z udziałem Érica-Emmanuela Schmitta z okazji polskiej premiery powieści „Brama do nieba”.

 

„Brama do nieba” to drugi tom bestsellerowej serii „Podróż przez czas” Érica-Emmanuela Schmitta, jednego z najczęściej czytanych i wystawianych autorów francuskojęzycznych na świecie. Uznany przez krytyków, uwielbiany przez publiczność, zaś jego książki zostały przetłumaczone na 46 języków i są wydawane w ponad 50 krajach na świecie.

Powieść ukaże się w polskim przekładzie Łukasza Müllera nakładem wydawnictwa ZNAK Literanova 11 października b.r.

Rozmowę z Autorem podczas spotkania z czytelnikami poprowadzi Małgorzata Bugaj  - dziennikarka radiowa i twórczyni podcastu Lepiej nie mówić.

Poniedziałek 23 października 2023, Instytut Francuski ul. Stolarska 15, godz. 18.00.

Wstęp wolny.

 

BRAMA DO NIEBA

Historia miłości, która przetrwała wieki i nowa opowieść o wieży Babel.

 

Noam ma niezwykłą moc – jest nieśmiertelny. To jego dar i przekleństwo. Pamięta czasy, gdy rodził się świat. Jego podróż zaczyna się od potopu i trwa do dziś. Wędrując poprzez czas, obserwuje upadek kultur, cywilizacji i jest świadkiem najważniejszych zmian i wydarzeń w historii ludzkości.

Najnowszy cykl powieściowy Érica-Emmanuela Schmitta „Podróż przez czas” przedstawia losy nieśmiertelnego Noama i jego ukochanej Nury. Historia pary bohaterów – pełna namiętności i konfliktów, rozstań i powrotów – zostaje spleciona z burzliwą historią rozwijającego się świata. To opowieść z pozoru fantastyczna, a jednak ukazująca uniwersalną prawdę o miłości dwojga ludzi.

 

Ale opowieść o ponadczasowym uczuciu to nie wszystko. Schmitt, na wzór wielkich encyklopedystów, odmalowuje monumentalną panoramę losów świata.  - „Podróż przez czas” stanowi niebywałe wyzwanie: opowiedzieć dzieje ludzkości w postaci czysto powieściowej, zagłębić się w Historii poprzez historie, jakby Yuval Noah Harari spotkał się z Aleksandrem Dumas - pisze we wstępie francuski wydawca książki. 

W Bramie do nieba - drugiej części serii  „Podróż przez czas”  Éric-Emmanuel Schmitt z odłamków najpiękniejszych i najważniejszych dla naszej kultury mitów układa zachwycającą epickim rozmachem mozaikę. Pełne namiętności losy pary bohaterów, mistrzowsko łączą się z historią wieży Babel, Abrahama oraz Gilgamesza. Brama do nieba to także studium władzy, tyranii i ludzkiej pychy, w obliczu wojny i narastających napięć społecznych uderzająca swoją aktualnością.

Tom drugi można czytać niezależnie od poprzedniej części.

O AUTORZE

Éric-Emmanuel Schmitt - francuski powieściopisarz, dramaturg, eseista i filozof. Ukończył jedną z najlepszych i najbardziej prestiżowych uczelni humanistycznych w kraju, gdzie uzyskał również doktorat z filozofii. Największą popularność przyniosły mu jednak publikacje, które stworzył na podstawie sztuk teatralnych i na rzecz których porzucił ostatecznie karierę na uniwersytecie. W ciągu zaledwie dekady stał się jednym z najpoczytniejszych francuskojęzycznych autorów na świecie. Jego książki tłumaczone są na 35 języków, a sztuki wystawiane w ponad czterdziestu krajach. Najpopularniejsze utwory Schmitta to Oskar i pani Róża, Dziecko Noego i Pan Ibrahim i kwiaty Koranu.

Spotkanie literackie z udziałem Érica-Emmanuela Schmitta

23 października, godz. 18.00

Instytut Francuski (ul. Stolarska 15)