Spotkanie wokół nowego tłumaczenia „W cieniu rozkwitających dziewcząt” Marcela Prousta

Kultura / Książki/Spotkania/Debaty
dodano: 3 lutego 2020

Termin:
26 lutego 2020 – Warszawa
Wydawnictwa Officyna i Instytut Francuski w Polsce zapraszają na spotkanie z Wawrzyńcem Brzozowskim, autorem nowego tłumaczenia drugiego tomu „W poszukiwaniu utraconego czasu” Marcela Prousta. Rozmowę poprowadzi Piotr Kieżun.
 
Środa 26 lutego 2020, o godz. 18:00, w Mediatece Instytutu Francuskiego w Polsce, ul. Widok 12, Warszawa.
 
Wstęp wolny
Spotkanie w języku polskim
Książka będzie do nabycia podczas wieczoru.
Po spotkaniu zapraszamy na lampkę wina.
 
„Arcydzieło, nie bardzo daje się definiować. Arcydziełem jest to, co do czego zgadzamy się, że jest arcydziełem. Musi zatem zyskać odpowiednią liczbę entuzjastów, a niekiedy trwa to długo. Musi przejść próbę czasu, a bywa przecież, że popada na pewien okres w zapomnienie. A przede wszystkim musi mieć w sobie to nieuchwytne coś, co pozwala mu spełnić powyższe warunki. Nie musi przy tym wcale zostać dokończone i ostatecznie wycyzelowane przez autora, by wspomnieć, obok Prousta, choćby Kafkę i Musila – ba! może być w połowie przerwane jak "Tristram Shandy".
Jednym z jego atrybutów jest to, że umyka gatunkowej klasyfikacji, a do tego nabiera z czasem nowych walorów. W poszukiwaniu utraconego czasu stało się dla nas, poza wszystkim innym, arcyciekawą powieścią historyczną – jednym z najdoskonalszych literackich świadectw epoki, przede wszystkim zaś tego, co ukrywała uwodzicielska fizjonomia fin de siècle’u.
Myślę, że o prawdziwej wielkości dzieła przekonujemy się, kiedy pozwalając mu się – nierzadko z trudem – porwać, spostrzegamy nagle, że nie tyle my czytamy, ile to ono podstępnie nami czyta, a najdziwniejsze nawet przypadki bohaterów w najbardziej nawet osobliwych dekoracjach ("Guliwer" Swifta na przykład) opowiadają o nas samych – i potem nigdy już nie potrafimy pozbyć się ich z pamięci.
Jestem najgłębiej przekonany, że W poszukiwaniu utraconego czasu spełnia z naddatkiem wszystkie te  kryteria”.
Wawrzyniec Brzozowski
 

Podobnewpisy