Stulecie urodzin Gérarda Philipe’a

Kultura / Kino/Filmy
dodano: 22 listopada 2022

Termin:
4 grudnia 2022 – Warszawa

Jedna z sal warszawskiego Kina Muranów nosi imię tego sławnego francuskiego aktora. To właśnie w niej w niedzielę 4 grudnia o godz. 16h15 będzie można obejrzeć film „Gérad Philipe, ostatnia zima Cyda” reż. Patrick Jeudy.

Obdarzony chłopięcą urodą, namiętnie szukający wyzwań i przygód, pełen – zdawałoby się, niewyczerpanej – energii: Gerard Philipe (1922 - 1959) po dziś dzień symbolizuje młodość. Ten wspaniały aktor sceniczny i filmowy, niezapomniany „Fanfan Tulipan”, którego ekranowe przygody w samej Francji zobaczyło 7 milionów widzów; jest także patronem sali „Gerard” w kinie Muranów.

„Ostatnia zima Cyda”, dokument o przedwcześnie zmarłym (odszedł u szczytu popularności, mając zaledwie 37 lat) artyście przypomina niezwykłą biografię Philipe’a, który młodzieńczy urok łączył z głęboką dojrzałością. Ten złożony z bezcennych materiałów archiwalnych film ukazuje wszystkie jego role: wybitnego aktora, gwiazdora filmowego, działacza francuskiego ruchu oporu, niezmordowanego aktywisty, który wielokrotnie wędrował za Żelazną Kurtynę (w dokumencie Patricka Jeudy wypatrzeć można Pałac Kultury).

Mówiono, że gładko przechodzi od ról słonecznych do mrocznych, od występów w filmach mistrzów (Rene Clair, Rene Clement, Marcel Carne) do kina przygodowego. „Był tak dobrym aktorem, ze nawet koń uwierzył, że jest wytrawnym jeźdźcem” – żartowano nie bez podziwu. Ostatnie tygodnie życia spędził w łóżku, pracując. Wierzył, że jego problemy zdrowotne to tylko przejściowa niedyspozycja. „Gerard Philipe, ostatnia zima Cyda” powstał w setną rocznicę urodzin gwiazdora, a swoją premierę miał na festiwalu w Cannes. Właśnie tu przyszedł na świat Philipe, nic więc dziwnego, że związał swoje życie z kinem.

Bilety dostępne na stronie.

W mediatece Instytutu Francuskiego w Warszawie można wypożyczyć filmy z udziałem Gérarda Philipe’a i książki o nim:

Książki:
Un acteur dans son temps : Gérard Philipe
Avignon, le royaume du théâtre

Filmy na DVD:
La Beauté du diable
Le Diable au corps
La Chartreuse de Parme
Fanfan la Tulipe
Les Grandes manœuvres
Les Liaisons dangereuses
Pot-Bouille
Le Rouge et le Noir

Audiobook:
Les plus beaux poèmes de la langue française