TV5MONDE: Charles de Gaulle: prywatnie i jako polityk

Kultura / Kino/Filmy
dodano: 1 grudnia 2020

Termin:
1 - 30 grudnia 2020
Wybitny wojskowy, przywódca francuskiego ruchu oporu, wpływowy polityk i twórca V Republiki , Charles de Gaulle jest mężem stanu, który odegrał historyczną rolę w  wydarzeniach XX wieku.
W grudniu w TV5MONDE poznamy historię Francji poprzez serial i filmy dokumentalne ukazujące Generała de Gaulle'a  jako człowieka pełnego pokory, ale i kontrowersyjnego polityka.
 
SERIAL
W środy 9,16 i 23 grudnia

18.40 (Warszawa/Paris)


Człowiek i jego legenda.

Ten krótki serial kreśli portret osobowości skromnie dotąd ukrytej  za pomnikiem bohatera, od Apelu z 18 czerwca 1940 aż do jego odejścia od władzy w 1969 roku. Wszystkie wielkie chwile, które Generał uosabiał i kształtował.
 DOKUMENT
Sobota 12 grudnia
18.40 (Warszawa/Paris)

 
Ukryta strona Generała

Stéphane Bern ukazuje Charles'a de Gaulle w życiu prywatnym, zawsze pełnego pasji zarówno w roli kochającego małżonka, jak i oddanego ojca.  Dla jednych był mężem opatrznościowym, dla innych megalomańskim autokratą, który jednakże naznaczył historię XX wieku jak żaden inny przywódca Francji. 
 DOKUMENT 
Środa 2 grudnia
 21.00 (Warszawa/Paris)


Niepublikowany fresk przedstawiający człowieka, który zmienił Republikę Francuską.

Spojrzenie wstecz na życie Charlesa de Gaulle'a: od jego narodzin w 1890 do śmierci w 1970 roku. Ten polityk-wizjoner, pięćdziesiąt lat po  śmierci, pozostaje wpływową postacią francuskiej sceny politycznej.
 DOKUMENT
NIedziela 6 grudnia
 19.30 (Warszawa/Paris)


Jak narodziła się legenda degaulizmu.
 
17 maja 1940 północ Francji. O świcie czołgi przystępują do ataku pod dowództwem generała de Gaulle'a. Jest to pierwsza kontrofensywa podczas II Wojny Światowej.
 DOKUMENT
Niedziela 13 grudnia
19.30(Warszawa/Paris)

W sercu ruchu oporu.

Od czerwca 1940 r. do początku 1943 r. garstka mężczyzn i kobiet zgromadzonych wokół generała de Gaulle'a podjęła szalony zakład: legitymizację opozycji na wygnaniu, zapewnienie jej tajnych służb i zaczynu armii. Ich cel to pokonanie nazizmu i wyzwolenie Francji.
 DOKUMENT
Niedziela 20 grudnia
19.30 (Warszawa/Paris)
 
Pokonanie wroga: niebezpieczna podróż.

1943. Kluczowy rok dla osób zaangażowanych w Wolną Francję. Na ich czele stoi Charles de Gaulle, który przyciąga do swojej sprawy coraz większą liczbę Francuzów . Portret czterech bojowników Ruchu Oporu, którzy przyczynili się do wyzwolenia Francji.


Więcej na: europe.tv5monde.com