TV5MONDE: DZIEŃ KOBIET

Kultura / Kino/Filmy
dodano: 4 marca 2019

Termin:
4 marca 2019 – Polska
8 marca to Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet
 
W pracy, w domu, w społeczeństwie : pozycja kobiety bardzo się zmieniła, ale ciągle pozostaje obiektem kontrowersji.  TV5MONDE zabiera głos w tej kwestii społecznej, aktualnej dziś bardziej niż kiedykolwiek, poprzez film fabularny i dwa przejmujące filmy dokumentalne.

FILM FABULARNY
 
PAYS
Niedziela 31 marca o 21.00
 
Powiązane losy trzech wpływowych kobiet na scenie politycznej.
 
Polityczka odpowiada za negocjacje górniczych praw wydobywczych na wyspie Besco. W obliczu potężnej Kanady, jej mały kraj nie silnej pozycji, ale podejmuje twarde negocjacje. Pomiędzy lobby a zastraszaniem, prawo ziemi nie jest długą spokojną rzeką ...
 
Reżyseria  : Chloé Robichaud (Kanada, 2016)
Nagrody : oficjalna selekcja do festiwalu TIFF (Toronto, 2016)
ST : FR, EN, NL, RO, RU DE, ES                                             

FILMY DOKUMENTALNE
 
DÉCHIREMENTS
Czwartek 7 marca o 12.30
 
Dla tych kobiet kwestia poszukiwania tożsamości pozostaje ciągle aktualna.
 
Rok 2009, Ontario. Cztery kobiety z rodziny Shafia zostają zamordowane w obronie honoru. Zdarzenie to zmieniło świadomość społeczeństwa w Quebecu. Nauczyciele, dyrektorzy szkół, lokalni działacze i policja organizują pomoc dla osób, któresą rozdarte pomiędzy kulturą pochodzenia a kulturą kraju, który ich przyjął.
ST : FR, EN, NL, RO, RU DE, ES

BELLE EN TRAVAILLANT
Środa 6 marca o 12.30
 
Podsumowanie sześćdziesiętu lat walki feministek o rynek pracy.
 
Choć nikt już dziś nie kwestionuje dostępu kobiet do rynku pracy, nie mogą jednak ubierać się do pracy jak im się podoba. W pracy i poza nią, lubimy kobiety ładne i dobrze uczesane. Ewolucję statusu kobiet w pracy ilustrują archiwalne wywiady z Brigitte Bardot, Jeanne Moreau, Alainem Delonem i wieloma innymi.
 
europe.tv5monde.com