Tylko koniec świata - Jean Luc Lagarce

Kultura / Spektakle
dodano: 13 maja 2019

Termin:
18 maja 2019 – Kraków

Tylko koniec świata

Jean Luc Lagarce

Teatr Ludowy, premiera 18 maja

Teatr Ludowy w Krakowie zaprasza serdecznie do obejrzenia naszej najnowszej premiery tekstu należącego do kanonu francuskich lektur szkolnych„Tylko koniec świata” Jean  Luca  Lagarce’a w reżyserii Ewy Rucińskiej.  Spektakl jest jednocześnie promocją literatury francuskiej, a Jean Luc Lagarce najczęściej wystawianym współczesnym  francuskim dramaturgiem. W obecnym sezonie spektakl na podstawie jego tekstu "Le pays lointain" możemy oglądać jednocześnie w paryskim Le Théâtre  de l'Odéon.

To polska prapremiera tekstu przetłumaczonego specjalnie na zamówienie Teatru Ludowego, szerokiej publiczności znanego głównie z filmu Xaviera Dolana, który zdobył m.in. Grand Prix na Festiwalu w Cannes.  Teatr Lagarce’a to teatr małej codzienności, ale codzienności podniesionej do wymiaru uniwersalności, codzienności magicznej, którą Lagarce tworzy właśnie za pośrednictwem języka. Odnajdziemy w nim humor Ioneski, lekkość Marivaux, tragizm Becketta, drapieżność Geneta, ironię Kafki, przewrotność Wedekinda, naiwność Swifta.

„Tylko koniec świata” to tekst o mierzeniu się z własną tożsamością, o potrzebie zdefiniowania siebie, o konieczności rozmowy na temat wyborów i orientacji seksualnej. We Francji stanowi on kanwę do dialogu między młodzieżą a nauczycielami, tworząc płaszczyznę porozumienia i międzypokoleniową relację. W polskim spisie lektur tekst Lagarce’a nie znajduje swojego odpowiednika, dlatego nasza premiera jest doskonałą okazją do rozmowy na temat potrzeby wprowadzania tego typu utworów do kanonu lektur obowiązkowych, bo dotykają one problemów i stawiają pytania, na które u progu dorosłości musi odpowiedzieć sobie każdy młody człowiek.

Premiera: 18 maja 2019, Teatr Ludowy, Scena Pod Ratuszem, Najbliższe spektakle: 19, 20, 22 maja, 20, 21, 22 czerwca 2019.

Autor: Jean Luc Lagarce
Reżyseria i tłumaczenie: Ewa Rucińska
Scenografia i kostiumy: Elżbieta Tolak
Muzyka: Dawid Sulej-Rudnicki
Reżyseria światła: Paulina Góral
Projekcje: Stanisław Zaleski
Asystent reżysera: Weronika Kowalska

Obsada:
Weronika Kowalska
Roksana Lewak
Barbara Szałapak
Maciej Namysło
Krystian Pesta (gościnnie)

Jean Luc Lagarce 1957-1995, francuski dramatopisarz i reżyser, uznany za współczesnego klasyka. We Francji wystawiany najczęściej po Molierze i Williamie Szekspirze. Jako reżyser przygotowywał spektakle na podstawie dramatów Eugène‘a Ionesco, Pierre’a de Marivaux, Eugène’a Labiche’a i własnych tekstów. Twórca Théâtre de la Roulotte. Zmarł przedwcześnie na AIDS. Lagarce ma w dorobku 25 sztuk teatralnych, które przetłumaczono na 25 języków. Sporo jego tekstów było znanych i cieszyło się powodzeniem, jednak równie wiele pozostało w szufladzie. Powodem był najprawdopodobniej język jego dramatów postrzegany jako zbyt nowatorski.