Wernisaż wystawy "Francuzi w Warszawie" na UW

Studia i nauka / Wystawy
dodano: 20 września 2022

Termin:
23 września 2022 – Warszawa

Centrum badań nad kulturą Warszawy i Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na otwarcie wystawy „Francuzi w Warszawie” (Les Français à Varsovie).

Wernisaż odbędzie się w Sali Balowej, w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich (Krakowskie Przedmieście 32) w dniu 23 września o godz. 16.00.

Wystawa „Francuzi w Warszawie” (od 17.09 do 03.10) rozpoczyna projekt prowadzony przez Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego „Wielokulturowość dawnej i współczesnej Warszawy”. W ramach tego projektu organizowane są: seminaria, panele oraz cykle wystaw. Wydarzenia mają na celu przypominać o wielokulturowej i wielonarodowej historycznej panoramie tożsamości Warszawy.

Prezentowana wystawa – poświęcona Francuzom – opowiada (słowem i ikonografią) o procesie osiedlania się w Warszawie Francuzów: artystów, architektów, kupców i rzemieślników, guwernerów, itp. Od XVII wieku obecność Francuzów w Warszawie staje się zjawiskiem powszechnym i ważnym dla rozwoju i kultury Warszawy.

Na wystawie pojawia się szereg rodów warszawskich o korzeniach francuskich (m. in. Norblin, Baudouin de Courtenay, Chopin, Herse, Grosse). W skrócie ikonograficznym przedstawiona została ich działalność kulturalna, społeczna, przemysłowa na przestrzeni kilku wieków, proces polonizacji i podtrzymywanie rodowych korzeni. Pojawiają się też akcenty dotyczące relacji dyplomatycznych.

Wystawa „Francuzi w Warszawie” została objęta honorowym patronatem Ambasady Francji w Polsce.

Zaproszenie do pobrania poniżej: