Wystawa August Zamoyski. Myśleć w kamieniu

Kultura / Wystawy
dodano: 29 listopada 2019

Termin:
6 grudnia 2019 - 17 maja 2020 – Warszawa
Wystawa
August Zamoyski. Myśleć w kamieniu
6.12.2019 – 17.05.2020
Muzeum Literatury, Warszawa
 

August Zamoyski. Myśleć w kamieniu to realizowana w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie wystawa, która po raz pierwszy na tak szeroką skalę zaprezentuje sylwetkę i dorobek artystyczny jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, tworzącego przede wszystkim na emigracji – we Francji i w Brazylii.
Blisko 90 rzeźb pochodzących ze wszystkich okresów twórczości Augusta Zamoyskiego wraz z prezentacją bogatego archiwum rzeźbiarza będzie można oglądać od 6 grudnia 2019 roku do 17 maja 2020 roku w Muzeum Literatury w Warszawie.
Koncepcja ekspozycji zakłada prezentację archiwum Artysty na tle blisko stu rzeźb, będących odzwierciedleniem wszystkich okresów twórczych Zamoyskiego – od czasów formizmu, kiedy jego prace są najbardziej eksperymentalne, poprzez okres klasycyzujący – gdzie osiąga pełnię dojrzałości i indywidualizm, aż do ekspresjonizmu, który przynosi ostre deformacje, dotąd nieobecne w jego twórczości. 
Na wystawie zobaczyć będzie można szeroki wybór z archiwum Augusta Zamoyskiego, m.in.: szkicowniki i intymne dzienniki, korespondencję z wybitnymi postaciami epoki, pamiątki zarówno osobiste, jak i np. XIX-wieczne rękopisy Ferenca Liszta i Roberta Schumanna oraz zdjęcia z nieznanego dotąd archiwum fotograficznego, dokumentującego karierę i eksperymenty teatralne Rity Sacchetto, tancerki o międzynarodowej sławie, prekursorki tańca nowoczesnego, pierwszej żony rzeźbiarza. Rewelacją na skalę światową z pewnością okażą się odnalezione w archiwum i przygotowane do prezentacji filmy kręcone przez Augusta Zamoyskiego amatorską kamerą wąskotaśmową (9,5 mm) Pathé-Baby z lat 1926–1929, z udziałem m.in. Witkacego – prezentującego słynne miny-maski, Artura Rubinsteina, a także te rejestrujące sceny z życia paryskiej bohemy na Montparnassie z udziałem m.in. Louisa Marcoussisa, Alicji Halickiej, Maxa Jacoba, Mojżesza Kislinga, Adolfa Loosa, młodego Marca Chagalla czy tańczącą w paryskim zaułku Jacqueline Goddard, słynną modelkę Mana Raya.
W ramach wystawy odtworzony zostanie fragment warsztatu artysty, którego główną atrakcją będą oryginalne narzędzia artysty, w tym własnoręcznie wykuwane dłuta.
Kolejnym, unikalnym aspektem wystawy będą trawestacje zaginionych rzeźb Zamoyskiego z  okresu formistycznego z lat 1917-1923, które na podstawie archiwalnych fotografii, wykonali  studenci ASP w Warszawie. Powstały swoiste „parafrazy” dzieł Zamoyskiego oddające estetykę rzeźb mistrza tamtego okresu, które zostaną integralnie włączone w strukturę wystawy.
Jest to projekt wystawienniczy zakrojony na szeroką skalę, związany z finalizacją – w styczniu 2019 roku – negocjowanej od lat umowy i zakupu przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rzeźb Augusta Zamoyskiego, znajdujących się dotąd w niewielkim Muzeum w Prieure des Granges-Sylvanes na południu Francji. Decyzją Ministra Kultury rzeźby stały się częścią zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Zakup ten jest bezprecedensowym wydarzeniem w powojennej historii polskiego muzealnictwa. Kolekcja liczy blisko 90 rzeźb, pochodzących ze wszystkich okresów twórczości Augusta Zamoyskiego.
Więcej informacji na: http://muzeumliteratury.pl/weekend-otwarcia-wystawy-august-zamoyski-myslec-w-kamieniu/