Wystawa fotograficzna Pierre’a Valleta

Kultura / Wystawy
dodano: 14 stycznia 2020

Termin:
26 stycznia - 16 lutego 2020 – Kraków
Ciel d’hier
Willa Decjusza w Krakowie, ul. 28 lipca 1943 17a.
26 stycznia – 16 luty
wernisaż: 26 stycznia 2020, godz. 17:00
 
Ciel d’hier
Składająca się z trzydziestu obrazów ekspozycja stanowi wybór fotografii z albumu Ciel d’hier (fr. „Wczorajsze niebo”), będącego efektem ponad czterdziestoletniej pracy francuskiego artysty-fotografika Pierre’a Valleta. Są to różne fotografie reportażowe, wykonane głownie w Europie, ale też nieco dalej. Wierny czarno-białej estetyce artysta pragnie pokazać jej rozmaite niuanse – od białych plam aż po brutalną czerń.
W obrazach tych odnajdujemy gorączkę nocy, muzykę, teatr, ale także górskie pejzaże czy szkice; pozostawanie w nastroju podróży i dzielenie się nim. Pierre Vallet, czerpie inspiracje z literackiej twórczości Baptiste-Marreya (1928-2019), poety, pisarza i duchowego towarzysza, którego dzieło ewokuje często ten sam poetycki klimat, autora „Wyobrażonych legend” (tekstów towarzyszących fotografiom), będących głównie fragmentami jego dotychczas niepublikowanych „Wierszy z Kreuzland”.
 
Światło zapalone przez stróży na wzgórzach
Świeci, pomimo ułomności tego wieku, tutaj,
W tym grobie, gdzie moje życie zagęszcza się w obrazy.
Daję ci klucz.
Zrób z nim, co chcesz.
Zakończyłem moją podróż w starym świecie.
Cześć wszystkim umarłym i ludzkości, która nadejdzie!
Baptiste-Marrey
Wiersze z Kreuzland / Pracownia-grób
Fragment jednego z 21 wierszy Baptiste-Marreya.
Pierre Vallet – francuski artysta-fotografik, stypendysta Narodowej Fundacji Fotografii (1980), dwukrotny laureat nagrody Villa Médicis Hors les Murs (1990, 1993).  Autor albumu “W starej Europie” (tekst: Nicolas Bouvier). Prowadzi fotograficzne poszukiwania poświęcone alpejskim pejzażom (głównie wysokogórskim), dwudziestowiecznej i współczesnej architekturze, a także kulturowej transformacji Europy po upadku Muru Berlińskiego. Jego prace pokazywane były na zbiorowych i indywidualnych wystawach w całej Europie. Urodzony w Lyonie. Żyje i tworzy w Annecy (Francja). Obecnie przebywa w Krakowie na stypendium artystycznym Instytutu Kultury Willa Decjusza.