Zwycięzcy 16 edycji Festiwalu FrankoFilm

Edukacja
dodano: 21 czerwca 2021

Termin:
21 czerwca 2021 – Zielona Góra

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych FrankoFilm odbywa się co roku w Zielonej Górze. Uczestnicy, którymi są uczniowie uczący się języka francuskiego, tworzą pod opieką nauczyciela krótkie filmy, w które wkładają całą swoją pomysłowość. Festiwal cieszy się wsparciem Instytutu Francuskiego w Polsce oraz Ambasady Francji w Polsce.

Konkursowi towarzyszą projekcje filmów długometrażowych, wystawy i dyskusje z zaproszonymi gośćmi, w tym znanymi aktorami, reżyserami, a także scenarzystami francuskimi i polskimi, którzy dzielą się z młodzieżą swoim doświadczeniem.

Tematem 16 edycji Festiwalu było „Drugi/Druga”. Rywalizowało ze sobą 13 filmów. Jury złożone z Alexandra Dayeta (przewodniczącego), scenarzysty, producenta i reżysera filmu „Larissa”, który miał swoją przedpremierę na Festiwalu, Luca Jacobs’a, ambasadora Belgii w Polsce i Litwie, oraz Mathieu Lericqa, badacza i wykładowcę na studiach z kinematografii, wyłoniło zwycięzców tej edycji, która odbyła się zdalnie. Nagroda główna Złoty FrankoFilm przypadła młodym artystom z Liceum Ogólnokształcącego nr VIII im. Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu za film „Félicitations M. Bernier”. Nagroda GADIF, czyli Grupy Ambasadorów, Delegatur i Instytucji Frankofońskich, została przyznana uczniom z I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu za film „Pareils”.

Gratulujemy uczniom i ich nauczycielom! Lista wszystkich nagrodzonych znajduje się na stronie festiwalu.